O Bohovi s hlavou slona

O Bohovi s hlavou slona

Určite ste sa s Ganešom, Bohom s hlavou slona už stretli, aspoň na obrázku alebo na tielku. 🙂 Je jedným z najdôležitejších hinduistických bohov, ktorého stvorila žena Boha Šivu, volala sa Parvati (dcéra Himalájí) pretože bol Šiva dlho preč, bojoval. Prečo má tento indický boh sloniu hlavu? Legenda hovorí, že keď sa Šiva (jeho otec) vrátil z bojiska, Ganeš ho nechcel pustiť k matke, lebo ho nepoznal.

Začali spolu zápasiť a mocný Šiva mu nešťastne odtrhol hlavu. Avšak keď sa od svojej ženy dozvedel, že je to jeho syn chcel mu ju dať naspäť, hlavu nevedel nájsť. Preto sa rozhodol, že odtrhne hlavu prvému tvorovi, ktorého stretne a nasadí ju na svojho syna a oživí ho. Tým tvorom bol slon. Ganeš má tak sloniu hlavu čo je aj symbolika že je najväčší a najmúdrejší medzi zvieratami.

Indovia veria, že odbúrava prekážky a prináša šťastie, úspech a radosť.

Je to Boh, ktorý symbolizuje múdrosť. Skoro vo všetkých hinduistických rituáloch i modlitbách má Ganeš prvé miesto. Ganešova hlava symbolizuje ,átman, to je to čo indovia nazývajú ,dušou,. Význam duše je však inak chápaný, znázorňuje skôr pozemskú existenciu ľudí, ale aj máju (ilúziu). Slonia hlava predstavuje múdrosť a jeho hruď Óm – symbol pre kozmickú realitu.

Indický štát Maháraštra je mu špeciálne zasvätený. Okolo mesta sú „slonie jaskyne“ – svätyne vytesané do kameňa; v meste je veľa atraktívnych svätýň i chrámov. V Japonsku je viac ako 250 chrámov, kde ho uctievajú.

Ganeša má štyri ruky – dve dole, dve zdvihnuté, v zdvihnutej pravej drží bodec, čo mu pomáha pri odstraňovaní prekážok na večnej ceste k oslobodeniu. V ľavej ruke drží slučku, pomocou ktorej chytí do pasce každú nepríjemnosť na ceste. V dolných rukách drží hákový kríž, ale aj ruženec, čo naznačuje, že cesta za poznaním by mala pretrvávať.

Ganeša má 108 mien a 32 foriem. Preto ho môžme vidieť v rôznych podobách. Číslo 108 je považované za jedno z najsvätejších. Medzi Ganešových 32 foriem patrí napríklad zobrazenie v červenej farbe so štyrmi rukami, existuje aj Ganeša s desiatimi rukami a piatimi tvárami a má ešte mnoho iných podôb.

Ganeš je pre Indov kľúčom k dverám vesmíru a pre niektorých absolútnym Bohom.