Čo mi ukázala Tradičná tantra joga?

Čo mi ukázala Tradičná tantra joga?

Bol október 2019, kedy som sa ocitla na pár mesiacov v Shrí Kali Ašráme v Thajsku, kde sa zdiela tento štýl jogy pod vedením Indického Guru Bhagavana a jeho dlhoročných žiakov.

Tradičná tantra mi nielen ukázala cestu k liečeniu duše, ale hlavne v celkom krátkom čase mi ukázala cestu späť do prítomnosti, naučila ma vzácne poznania, o ktoré sa s radosťou delím, s tými, čo majú túžbu nájsť cestu k sebe, či objaviť systém seba~liečenia cez asány a pranajámu.

Tento štýl jogy je úplne iný ako všetky ostatné, ktoré som od roku 2011 vyskúšala. Študovala som pár rokov terapeutickú hot yogu v Anglicku, hatha jogu v Indii, katonah yogu v New Yorku a iné štýly na Slovensku. Žiadna joga mi nepriniesla tak hlboké precitnutia a uvedomenia ako tradičná tantra.

Tento druh tantry (lebo rôzne školy zdielajú tantru rôzne) predovšetkým učí nadviazaniu spojenia – intimity so svojím telom, aby sme sa nevnímali ako objekt, ale ako Božskú bytosť/svetlo/zdroj ~ Divine Light.

Keď zhodíme všetky závoje ilúzií, tak zistíme, čo presne sme a táto múdrosť je ukrytá v hĺbke našej duše.

Sme svetlo prichádzajúce zo svetla. Sme zdroj zo zdroja. Čím viac dokážeme vnímať napojenie na svoj zdroj, tým sme pokojnejši a spokojneší. Čím viac sme oddelení od načúvania múdrosti nášho tela, tým viac sa prehlbuje nespokojnosť.

Čím sa tradičná tantra joga odlišuje od ostatných jogových štýlov?

Predovšetkým je to ucelený systém, ktorý sa zameriava na nastolenie rovnováhy nášho jemnohmotného ~ energetického ~ pránického tela.

Pozornosť smeruje k neustálemu vnútornému uvoľňovaniu. Nezameriava sa na vonkajšok ako v asánach vyzeráme my, učiteľ alebo sused.

Tradičná tantra joga má rôzne série:

  • séria asán v stoji – upravuje držanie tela, buduje svaly a stabilitu.
  • Pozdravu slnku – obnovuje vitalitu, prehlbuje posvätnosť aj vďačnosť k najvyššej energii
  • Down flow – zlepšuje lepšiu hustotu kosti, buduje silu a vytvralosť
  • pranajáma a bandy – upevňujú vnútorné zdravie orgánov, buniek
  • tri dosha séria (ajurvédska séria asán) – nastavuje rovnováhu nervového a hormonálneho systému,  čo je úplný základ pre celkové zdravie

 

Tri dosha alebo aj ajurvédska séria asán je výnimočná v tom, že sa zameriava na udžiavanie a prehlbovanie dobrého zdravia interného systému a usmerňovanie prúdenia prány, našej životnej energie/sily.

Precvičujú sa v nej pôvodné asány podľa starodávanych tantrických poznatkov vychádzajúcich z poznania jemnohmotného energetického systému.

Cvičí sa so zavretými očami vo veľmi pomalom tempe. Takto sa buduje naše prežívanie v tele, ktoré je tak veľmi dôležité, aby sme si zbytočne neskracovali prítomnosť, tým že naša myseľ je chytená v pasti minulosti alebo budúcnosti.

V každej pozícií zotrvávame dlhší čas, aby nám bolo umožnené preniknút hlbšie do relaxácie.

Relaxácia je náš prirodzený stav, na ktorý sme zabudli.

Tradičná tantra ti ukáže, čo sa deje vo vnútri v tele. Naučí ťa uvoľniť sa v prítomnosti. Toto poznanie ti dá možnosť prepústiť staré vzorce a toxické myšlienky, či emócie.

Jemnosť cvičenia asán pomáha sa ponoriť hlboko do svojho ticha, utíšiť vedomú myseľ a dovoliť asánam ťa kultivovať a transfromovať.

Preniká do podvedomej múdrosti tela, ktorá dokáže liečiť. Naše telo je múdrejšie než si dokážeme predstaviť. Všetky odpovede sa ukrývajú práve v ňom.

Tantra ťa naučí pozorovať intuitívne vedomie svojho tela a odnaučí ťa zameriavať pozornosť na dokonalé externé štandardy, či už v joge alebo v bežnom živote.

Keď sa naučíme relaxovať, potreba byť dokonalým pre seba a okolie začne odchádzať a začne sa prejavovať naše pravdivé ja.

Tento systém prináša ponorenie do seba, učí pracovať s telom a jeho energiou ako nástrojom pre seba~liečenie, pre utíšenie neustále aktívnej mysle, pre hlbšie porozumenie svojej duše.

Keď dokážeme oddychovať, potom môžeme relaxovať, keď dokážeme relaxovať, potom môžeme meditovať. Meditácia nemusí byť len mentálnym zážitkom, ale aj cez telo dokážeme meditovať.

Kľúčom je naučiť sa relaxovať a veriť svojmu telu. Keď sme uvoľnení, nemôžme si ublížiť.

Dokonalosť asány nie je v jej dokonalom prevedení, ale v dokonalom uvoľnení sa do nej.

Spomaliť telo, vypnúť myseľ a uvolniť sa do pokojného cvičenia jogy v tichu. TO JE ZÁZRAK a veľký DAR, ktorý pri pravidelnosti prináša svoje sladké ovocie.

Tým ovocím sa môže vnímať: RADOSŤ zo života, vďačnosť, pokora, prežívanie prítomnosti, dôvera, vnútorný pokoj, zdravý nervový systém, zdravý hormonálny systém, zdravé orgány, regenerácia buniek atď.

Keď doprajeme telu ROVNOVÁHU dokáže sa zhojiť samé. Tak funguje príroda aj my. 

Tantra nahliada k telu ako ku chrámu a ku každému človeku ako k vzácnej bytosti, ktorá si zaslúži ten čas, čo má na Zemi v tomto tele prežiť, čo najšťastnejšie.

Aj smútok môže byť šťastie, aj stavy úzkosti, strachu, bolesť, choroba môžu byť to najlepšie, čo sa nám v živote mohlo stať . Prečo? …lebo nás v podstate očisťujú, transformujú, učia nás robiť veci inak, zmeniť životný štýl, aby bola znovu nastavená rovnováha.

Cez emócie k nám komunikuje duša. Intuícia je jazyk našej duše. Jogou si intuíciu prehlbujeme. Čím väčšia múdrosť tela a silnejšie napojenie na svoju intuíciu, tým ľahšie sa nám v živote rozhoduje a plynie.

Každá duša je súčasťou niečoho väčšieho, to niečo väčšie tiež túži po harmónií a navyšovaniu dobrých vibrácií. Tantra nám ukazuje cestu k svetlu ~ k svojej pravej podstate.

Akonáhle sa priblížime k naladeniu podobnej vibrácie tohto Absolutna, naša duša to cíti a je jej zrazu dobre, vie presne pre akú skúsenosť si prišla na tento svet v tomto tele, po čom túži.

Schopnosť relaxovať, úplne vypnúť vedomú myseľ nám umožní počuť našu dušu. Keď zistíme aké je jej poslanie v tomto živote a vydáme sa tým smerom, začnú sa diať zázraky.

Na hlbšej úrovni, sme sem neprišli len odžiť život podľa toho, čo sa od nás očakáva, podľa vzorcov, ktoré nám od malička cez rodičov, školstvo, systém boli nariaďované, ale prišli sme na svet objaviť zázrak bytia, prišli sme pre nové skúsenosti.

Čím bližšie robíme, čo je zámerom našej duše, tým viac sa cítime celiství a šťastní.

Možno aj pre to sa joge hovorí, že je to veda o duši.

Tento rok, ak vesmír a iné ,,sily“ dovolia budú 4 jogové pobyty na Slovensku a na jeseň na Zanzibare v Afrike, kde budem zdielať predovšetkým tradičnú tantra jogu.

Ich zoznam, ktorý je procese dopĺňania, nájdeš v sekcii JOGOVÉ POBYTY.

Teším sa na TEBA a spoločnú cestu k sebe.

Namasté
s láskou
Deni

Počas pobytu v ašráme som napísala pár článkov, z čoho jeden s názvom CESTA DO AŠRÁMU ~ NÁVRAT K SEBE bol vytvorený krátko po precitnutí z temnoty duše naspäť na svetlo do prítomnosti.

JOGA SRDCOM ONLINE S DENI HA A SEBA~LIEČENIE VĎAKA JOGE je fb skupina, kde zdielam inšpiráciu k ceste k sebe, k slobode a k joge.

~

Jogové videá nájdeš aj na YOUTUBE: yoga s deni ha