Yoga v New Yorku

Yoga v New Yorku

Všetko k Tebe príde v pravý čas, hovorí jogínske príslovie. A tak sa to opäť stalo, prišlo to, presne ako sa hovorí – v pravý čas. Inšpirácia, motivácia, nové skúsenosti, nápady, horizonty, ku ktorým môžem plávať a objavovať.

Nekončiaca vibrácia veľkomiest ma nikdy nelákala, hoci som mala možnosť ochutnať zrýchlený život v Dubline, Sydney a chvíľu aj v Londýne, či našej Bratislave. Napokon, je celkom vtipné aj to, že som sa narodila v Prahe. 🙂 A tak život chcel, aby som ochutnala aj Big Apple, hoc len na dva týžne.

New York je mesto, kde je možné snáď všetko. Je to miesto, ktoré dáva domov ľuďom z celého sveta. Spoločne si tu nažívajú, neposudzujú. Čierny, biely, žltý, oranžový.. všetci sú iní a pritom rovnakí. Keď vyrazíte do ulíc, náhodne si príjemne pokecáte fakt s hocikým, od taxikára z Pakistánu,starších homosexuálnych pohoďákov z Anglicka, po predavačku z Bangládeša alebo známeho sochára ňujorského rodáka, ktorý vytvára obrovské sochy zo železa pre headquaters značky Apple.

Jednoducho je to veľmi inšpiratívne mesto, napriek tej mase betónu, skla a železa a upoteného metra.

Inšpirujúce je aj pre učiteľa jogy, ktorý spoznal pred rokom jedného New Yorčana na jogovom festivale v Prahe, a ktorého štýl vedenia hodiny veľmi oslovil, ..možno preto, že v ňom ucítil niečo podobné, hoc len v zárodkoch, ale zdroj je rovnaký 🙂 Áno, môj primárny dôvod, prečo som sa tešila do New Yorku, bol spoznať učiteľku tohoto učiteľa .. ochutnať jej hodinu.

Keďže platí, že po čom myseľ túži, to jej vesmír splní. Samozrejme, to nie je nikdy zadarmo, je za tým rok úsilia, šetrenia, náhodného objavenia super lacnej letenky a následného akčného jednania môjho priateľa pri jej kúpe. A stálo to za to! Slovami sa to snáď ani opísať nedá, tak ako sa nedá opísať chuť skvelej zmrzliny. Treba ju ochutnať, lebo nie je zmrzka ako zmrzka.

Ochutnávať jogu v New Yorku je ako vyberať si dokonalú zmrzlinu, každá chutí inak a väčšinou túžite si dať ešte jeden kopček!

Osobne mi najviac chutí kokosová. Tiež sa začína na ,K, ako Katonah yoga, o ktorej sa dočítaš viac za chvíľu. Počas pobytu som navštívila 5 jogových štúdii, niektoré viac krát. Boli to štúdia s rôznou atmosférou od maličkých a útulných v domácich štvrtiach, po obrovské so živým obrazom z machu na Broadway,  od zapáchajúcich v Queense, po spirituálne skoro múzeum pripomínajúce na Manhattane, až po mini štúdio v domčeku v jednej dedinke.

Pre lepšiu predstavu pridávam pár fotiek a slov. Možno ťa čítanie v niečom inšpiruje a jedného dňa sa tam náhodou ocitneš a budeš si vedieť vybrať podľa svojej chuti. 🙂 


AGORA YOGA štúdio v časti Astoria

Ako prvé som navštívila štúdio najbližšie od nášho ubytka, 10minút na kolieskových korčuliach, alebo aj viac, ak nepoznáte cestu 🙂 Na hodinu som dokolieskovala jemne spotená. Štúdio bolo o niečo väčšie ako to u nás v Joga Srdcom v Banskej Bystrici. Avšak nemalo recepciu, iba jedno vecko, za to malo tehlové steny a veľké okná s výhľadom na jemne rušnú ulicu. Učí tam viac učiteľov, rôzne štýly hatha yogy, v ponuke boli aj hodiny meditácie a pranayamy. Hodina bola príjemná, avšak buď som náročná alebo túžim spoznať niečo iné, a tak skúšam o pár dní s radosťou ďalej. O pár dní preto, lebo jet lag zaútočil a zo mňa sa stala sova, ktorá spala v noci málo a cez deň by si schrupla snáď aj na Time Square.

(fotenie sa mi tu nepodarilo, fotky sú z ich webu, avšak presne tokto to tam vyzeralo po hodine a počas hodiny)

BIKRAM YOGA v časti Queens

Po pár prebdených nociach, som so zanietením išla vyskúšať Bikram yogu. Už pár rokov sa venujem hot yoge, napokon ju aj nejaký ten rok učím, a tak je to pre mňa vždy zážitok pocítiť energiu učiteľa a vyhrievanej sály. Avšak, toto štúdio nebolo veľmi ,,lucky” výber. Štúdio pôsobilo veľmi chladne, špinavo, zapáchajúco. Miestnosť bola obrovská, vykurovaná teplým vzduchom vychádzajúceho z hlučných fukárov. Počas hodiny sa mi niekoľko krát točila hlava a tak som neváhala sa schúliť do bezpečia, do balásany (pozícia dietaťa). Zrejme to bolo spôsobené nedostatkom spánku alebo som si už odvykla na teploty vyššie ako 38°C.

Cvičiť jogu v teple je fyzicky náročné a je dôležité mať na to telo pripravené, inak nám to dá pocítiť. Nedoporučujem si odskočiť na hotku, ak si po alkoholovej noci alebo si pár hodín pred tým fajčil. Toxíny a chémiu v tele budeš cítiť všade, iba ak by si chcel s tým prestať a začať mladnúť, čistiť si telo zvnútra. Vtedy je to super nástroj ako sa odnaučiť do seba dávať jedy, lebo inak ti to dá telo pocítiť. Prečítaj si viac info – Ako sa pripraviť na hodinu hot yogy. 

Na hodine si inštruktorka viedla svoj známy Bikramov monológ, kde sa kladie dôraz na push, push, push. Neprekvapilo ma, že je rovnaký ako všetky, ktoré som doposiaľ v Amerike zažila. Avšak, čo ma prekvapilo bol pocit aký som na hodine mala, bolo to trápenie. Lektorka rozprávala tak rýchlo, že napriek mojej snahe ucítiť tam niečo príjemné, som sa zapla na autopilota a išla si svoje. Toto sa mi stalo prvý krát od kedy sa joge venujem. 🙂

Jej hlas išiel cez mikrofón, ktorý rezonoval v ušiach, pár krát si odbehla vonku sa schladiť a raz si dokonca doniesla počas hodiny do miestnosti kávu, v drepe si ju pila a poločervených, napätých ľudí povzbudzovala do pozícii s hrnčekom v ruke. Aj to bol pre mňa zážitok a som za neho vďačná. Tadiaľto však cesta nevedie. Som veľmi rada, že môj učiteľ hot yogy s upravenou bikramovou sériou, mal úplne iný prístup, pomyslela som si. Napriek tomu, štúdio bolo skoro plné mokrých ľudí, avšak energia, úsmev, či niečo také ozajstné, čo joga v každom z nás odhaľuje, tu chýbalo.

SRI DHARMA MITTRA YOGA STUDIO na Manhattane

Po tom ako som si na ďalší deň odskočila ráno do miestnej Agory ochutnať inú hodinu, tento krát vraj advance, som dostala už druhé odporučenie na učiteľa Dharma Mittru. Jedna z jeho dlhoročných študentiek, pôvodom z Californie, žije v New Yorku len preto, aby sa už 12rokov od neho učila. Andrea je sympatická, maličká černoška s krásnou energiou a úsmevom v očiach. Viedla svoju hodinu v Agore. Takú hodinu som pravdupovediac ešte nezažila. Bola výborná. Napriek vysokej náročnosti, ju Andrea viedla s pokojným hlasom, do asán pomáhala a celá hodina mala svoj príjemný priebeh od začiatku až do konca. Po hodine som sa jej išla poďakovať, potešila sa a s úsmevom v očiach povedala, že jej učiteľ je Sri Dharma Mittra. Keďže toto meno mi už bolo raz doporučené skúsenou lektorkou zo Slovenska, neváhala som.

Je veľký zážitok zažiť hodinu od zroja, od učiteľa, ktorý si rokmi praxe vytvoril svoj vlastný štýl, o ktorom je presvedčený, ktorý mu robí radosť zdielať, ktorý funguje. Sri Dharma Mittra stále učí svoju dharma yogu.  V NYC je žijúcou jogovou legendou, nedávno oslávil svoje 78.narodeniny a z očí mu žiari pokoj, z mysle hravosť a humor a telo, tá naša schránka, čo má rokmi chátrať a stárnuť, je v tej najlepšej forme akú som kedy u jogového učiteľa videla.

Všetky celkom náročné asány nám ukazoval s ľahkosťou a humorom. V štúdiu bolo kopec ľudí, snáď aj sto, bola to bežná hodina, jeho dlhoroční žiaci vpredu, medzi nimi vidím aj Andreu. Bol to veľmi inšpirujúci zážitok. Celkom mi pomohlo, že som deň pred tým bola na hodine jeho žiačky, viedla hodinu veľmi podobne. 🙂 S Andreou ostávam v kontakte a budem sa snažiť zorganizovať u nás workshop Dharma yogy, ak nájdem cestu ako vyzbierať financie na pokrytie jej letenky. Takže možno dharma yogu zažiješ raz na Slovensku aj ty. 🙂 

,,Buď šťastný s tým, čo máš.“ – Sri Dharma Mittra

YOGA VIDA štúdio na Broadway

Priamo v centre známej ulice plnej turistov, bohatých ľudí, drahých obchodov, chutných francúzskych kafetérii sa nachádza obrovské jogové štúdio. Objaviť ho, hoci stojíte priamo na rohu budovy, v ktorej sa nachádza, je celkom vtipné. Do štúdia ťa vyvezie plechový výťah a dvere sa otvoria s výhľadom priamo na recepciu. Klasické uvítanie, vypísanie elektronického formuláru a následne dlhá chodba s vešiakmi, štyri sály, krásne osvetlené, čisté, voňavé, veľké, na mňa asi až moc. Ale na priestore nezáleží, keď natrafíte na kvalitného učiteľa od A po Z. Takým je Brian Nygard, típek, ktorého som prvý krát zažila na Spirit festivale v Prahe, následne viedol hodinu u Žabky v Yoga House a napokon aj u nás v Joga Srdcom.

Možno si ho pamätáte? Veselý, vtipný a inšpirujúci. Keď s ním kráčate len tak po ulici, sem tam z ničoho nič spustí svoj beat box a o joge na zaujímavé témy sa s ním dá rozprávať do nekonečna. Na hodine používa trefné vety, ktoré vám jogu otvoria ešte viac, ako napríklad: ,,It is FUNdamental to have FUN.” (základom je mať zábavu).  Jogu učí približne 10rokov, pred tým mal bolesti chrbta, depresiu, bol nezamestnaný a sám, ako o sebe píše. Teraz je z neho veselá bytosť inšpirujúca mnohých, rád zdiela, čo mu joga dala a vedie parádne hodiny. Čím väčšia nastane u človeka transformácia, tým viac to z neho cítiť. Veľmi som sa po roku na jeho hodinu tešila, nesklamal.

Skvelá hodina hatha vinyasy plná všetkého, užívala som si ju od začiatku až do konca, bola príjemne náročná. Ale čo v živote nie je náročné? Všetko a nič, presne tak ako si to v hlave nastavíme, presne tak ako aj hodiny jogy. Presne tak, aký je náš dych. Častokrát až, keď prekročíme hranice nášho pohodlia objavíme svoj skutočný potenciál, svoju silu, svoj zdroj. Potom sa stačí už len napojiť a užívať si jazdu, nech je akokoľvek zložitá. Napokon, asi by nás život omrzel, keby bol moc jednoduchý. Hoci niekedy nám dáva zabrať, až moc a nám neostáva nič iné, ako byť vďačný za dych. Brian prepája učenie viacerých učiteľov, predovšetkým však učenie Katonah yogy. Učiteľka, ktorá túto hlavne praktickú a funkčnú jogu dala dokopy sa volá Nevine, má 64r., žije v útulnej dedinke neďaleko New Yorku. Je to vitálna, veselá, krásna a múdra žena plná života, ktorá sa rozhodla len tak rýchlo nezostárnuť. Objavila elixír mladosti a vytvorila z neho to čo učí, nazvala to Katonah yoga.

KATONAH YOGA štúdio v Bedford Hills

To najlepšie nakoniec mi bolo dopriané zažiť posledné dni v NYC. Opäť, nie je nad to, ísť priamo k zdroju učenia, ak to s vami rezonuje. Už po ceste vlakom sa Brian celkom usmieval a hovoril: ,,Wait until you meet her, she is a gem“ (počkaj až ju spoznáš, je to klenot). Bez očakávaní som sa tešila. Učí už len piatky a sem tam vedie workshopy vo svojom útulnom štúdiu v dedinke hodinu vlakom z Grand Central. Otvorili sme dvere, následovalo hlasné uvítanie, objímanie, predstavovanie. Stačilo mi 5 sekúnd cítiť obrovskú energiu z Nevine Michaan. Veľký úsmev, v štúdiu sme sa cítili od začiatku ako doma. Ľudí prišlo veľa, väčšinou sú to už učitelia alebo šťastní to ľudia z okolia, keďže môžu jej hodiny navštevovať pravidelne. Keď sme sa všetci hocijako uložili, bola podložka vedľa podložky a nikomu to nevadilo. Kto vedel, nedočkavo sa tešil na ten hurikán vedomostí a energie. 

Každému sa venovala, s každým si pokecala, smiala sa a rozdávala, to čo učí JOY (radosť). Keď je človek nový, venuje sa mu pred začiatkom hodiny viac, posadí si ho do lotosu, prečíta jeho telo, napraví, pozväzuje a spustí svoju rokmi nadobudnutú múdrosť. Z tela sa dá vyčítať všetko, minulosť, prítomnosť, budúcnosť, kde bolo, kam sa chystá, čo treba vylepšiť, aby to fungovalo, tak ako túžime.

Cez posvätnú geometriu, príncípy taoizmu a čínsku medicínu vedie Nevine svoju hodinu a vysvetluje ako všetko funguje v prírode, v ľudskom tele, v hlave…ako sa cez jogu transformovať, tak ako si praješ.

Telo prirovnáva k autu, celý život ideme po ceste, preto záleží v akom aute sedíš. Ak dovolíš, aby ti došiel benzín, ostaneš stáť, ak nie je na blízku pumpa, môžeš ostať stáť pekne dlho a je to len tvoja chyba. Nemyslel si dopredu, nenastavil si si svoju cestu, tak, aby ti benzín nedošiel. V živote sa rokmi a skúsenosťami učíme dopĺňať si priebežne benzín, kontrolovať speťáky, aby do nás nikto nenarazil, hľadieť dopredu na cestu. Užívať si ju s radosťou, či prší, svieti slnko alebo sa blíži snehová búrka. V takýchto krásnych, pre mňa celkom zrozumiteľných metaforách, učí Nevine svoju Katonah yogu už 40rokov. Ako telo informovať, zdeformovať a reformovať, aby sa mohlo transformovať a následne sa to podobné aplikuje aj na myseľ. Lebo všetko je prepojené, vesmír s nami, my s ním.

Po jej hodine som sa cítila inak. Napravene, otvorene, uvoľnene, vyčistene. Zároveň, však telo zo seba dalo svoje maximum, no stále si to užívalo. A myseľ? Myseľ bola tiež uspokojená, utíšená a predovšetkým nabudená manifestovať svoj život, svoj sen, pomaly, postupne, vždy so srdcom natočným na druhú hodinu (keď si predstavíš ciferník). To je smer, ktorým by sme mali ísť všetci, dopredu, v prítomnosti, vychutnávať si jazdu s radosťou, nedopustiť, aby nám došiel benzín. Vedieť predvídať svoj deň, nastaviť si ho tak, aby dopadol ako chceme my, cítiť energiu svoju, svojich činov. Byť si vedomí, že všetko, je tak ako si nastavíš ty sám.  Ak niečo nevýjde, nie je to chyba dňa, ani ľudí v ňom, ale iba naša. Vesmír nám to dá pocítiť, kým, sa nepoučíme.

Alebo naopak, nastavím si speťáky od auta, natankujem energiu, a keď náhodou bude dochádzať, nájdem si spôsob ako sa dotankovať a to všetko s jediným cieľom objaviť svoj potenciál, ísť vpred a hlavne mať z toho radosť. Necvičím až tak dlho, aby som mohla nejako hlboko teoretizovať o joge, avšak cvičím asi dosť na to, aby som chápala všetky tieto prepojenia, ktoré nám joga dáva. Ak sme otvorení príjmať. Niekedy to všetko dlhšie trvá, niekomu sa ,,to” otvorí skôr, niekomu neskôr. Avšak existujú rôzne techniky, ktoré sú funkčné a použiteľné na každého z nás.

Každý ukrýva v sebe obrovský potenciál uskutočniť si svoj život podľa svojich predstáv. 

Aj ty! Ak si vydržal a dostal si sa v čítaní až sem 🙂 … a ak už cvičíš nejaký ten mesiac, zrejme zažínaš cítiť benefity jogy, pranayamy, meditácie, o ktorých sa všade toľko píše. Sú to všetko techniky, ktoré nám pomáhajú k bezpečnej a veselej jazde, aby nám nedošiel benzín. A ak náhodou raz dojde, tak na konci budeme mať na perách úsmev a spokojný pocit, že to bola parádna jazda.

– Deni Ha