Ako Ti joga dokáže zachrániť chrbticu? – časť 1. Motivácia

Ako Ti joga dokáže zachrániť chrbticu? – časť 1. Motivácia

Celé naše telo nesie len jedna časť, tá najhlavnejšia, náš storm života, pilier, naša kozmická os ako ju mnohí, čo už vedia vnímať energie hlbšie nazvali. Všetko je cez ňu prepojené, všetko cez ňu preteká, všetko s ňou súvisí – naša chrbtica. Prvá časť Blogu Ako Ti joga dokáže zachrániť chrbticu bude o motivácii, o dôkazoch, ktoré kráčajú všade okolo nás. Nech Ti pomôže tento článok sa naštartovať a zachrániť si svoju chrbticu, či chrbticu tvojho blízkeho.

Nie je to len cliché, keď počujeme, že človek je taký starý, ako sa cíti jeho chrbtica. Či ju budeme mať flexibilnú a zdravú alebo stuhnutú a chorú záleží len na nás. Jeden z najznámejších učiteľov jogy vyjadril pravdivú myšlienku, a to, že jogu môže cvičiť každý, jediní ľudia, čo ju nemôžu cvičiť, sú leniví ľudia. Hoc cvičím jogu 7 rokov a učím ju iba 2, aj ja viem byť lenivá a spatnúť do toho začarovaného kruhu s menom ,,nechce sa mi ‘’. Viem, čo lenivosť a týždeň necvičenia dokážu. Cítim to hneď, najskôr na chrbtici, svaly, ktoré tvoria jej stabilizačný systém ochabujú a ona pomaličky, ale iste lenivie a zagulatieva sa. Cítim ako sa túži hýbať, ako jej chýba pohyb, naťahovanie, záklony, predklony a rotácie. Naša chrbtica miluje pohyb a najlepšie je, keď sa pravidelný pohyb stane našou záľubou, meditáciou, drogou, v tom najlepšom slova zmysle.

Aby nám chrbtica bezbolestne, dlho a správne fungovala, je potrebné spevňovať svalstvo,  ktoré ju podopiera, a zároveň je potrebné ho tiež právne uvoľňovať. Či stojíme, chodíme alebo sedíme, všetky svaly oporného systému tela sa zažaťujú a pracujú, aby udržaly naše telo v rovnováhe. Pritom zapájame do tohto procesu na podvedomej úrovni aj nerovové centrá rovnováhy, tzn.,že vertikálna poloha tela je pre nás neustála záťaž fyzická aj psyhická. V ľahu dochádza k uvoľneniu.

Aká ťažká je tvoja hlava? Čím viac ju máme naklonenú, tým väčšia záťaž pre našu chrbticu.aka-tazka-je-tvoja-hlava

Čím máme viac hlavu sklonenú, tým viac trpia naše stavce, platničky. Na obrázku je vidieť človeka hľadiaceho na telefón, môžte si tam predstaviť aj vašu chrbticu pri obede, za počítačom, v aute či v posteli. Je podobne zakryvená a pokiaľ s ňou nič nerobíme, niet divu, že sa rokmi degeneruje, stárne a my ideme k zemi.

Sama nepatrím medzi tých šťastných ľudí, ktorí sa od detstva nehrbia. Od malička odrodičov počúvam a následne od svojho odrazu vo výkladoch vidím, že sa hrbím. Vďaka joge sa však hrbím menej a hlavne som si vedomá správneho držania tela a dôležitosti pevného jadra – nášho centra tela. Bez pravidelného cvičenia jogy a aktívneho zapájania správnych svalov by som už dávno cítila bolesti krížov a mala chrbát zaoblený ešte viac, ako tomu bolo pred tým, než som s jogou začala.

 

Percentá označujú najčastejšie miesta bolesti z nesprávneho sedienia za počítačom.

chrbat-percenta-bolesti

Chrbtica sa ľahko ,,pokazí’’, degeneruje, ak sa človek menej hýbe, celé dni sedí za počítačom na stoličke či v posteli ako tomu bolo na strednej či vysokej škole. Áno, už tam začína predčasne stárnuť naša chrbtica. Hoc, pozorujem, že v súčasnosti, k tomu dochádza oveľa skôr. Popri veľkej obľúbenosti sociálnych medii, videohier, a podobných požieračov času, vidím už 10ročné deti s chrbticou starého človeka, ramená uzavreté, žiadna pevnosť v centre tela. Snáď pozitívne na tom všetkom je, že každý si môže svoju chrbticu zachrániť a môže s tým začať hocikedy. Samozrejme, čim neskôr začneme, tým ťažšie to pôjde, ale pôjde, bude to vyžadovať len viac trpezlivosti. Každý z nás sa môže o svoju chrbticu starať alebo jo roky ignorovať. Všetci máme na výber.

Môj jogový učiteľ, strávil väčšinu života prácou s telom, vyše 30rokov sa venoval joge a fyzioterapii, teraz má 60rokov. Kto ho stretol u nás v štúdiu Joga Srdcom na workshope ,,anatómia a joga “, mal možnosť vidieť telo – chrbticu človeka, ktorý cvičí celý život. Nielen jeho telo je stále fit,  no aj mladý duch a neustále vďačná a prítomná myseľ. To je Jozef, človek, ktorému vďačím za to ako učím jogu ďalej. Cítim, že aj mojím cieľom sa čím ďalej tým viac stáva učiť jogu bezpečne a zdravo. Tak aby sme všetci mali zdravý chrbát nielen v 30,40 ale aj v 70.rokoch a mohli si tak čo najdlhšie na tejto Zemi vychutnávať život bez zbytočných bolestí. Jozef nám často krát počas svojich hodín jogy pripomínal, že ho nezaujíma ako hlboko ideme do jogovej pozície, ale ako je asána pre nás bezpečná a zdravá a či v nej dokážeme dýchať. Pokiaľ jogu začneme chápať ako nejaký druh športu, kde sa ide na výkony a často krát telo tlačíme nad jeho hranice, môže byť pre nás aj joga nebezpečná, môže nás zraniť. Čím skôr pocítime, že joga nás predovšetkým učí sa spojiť so sebou, naslúchať svoje telo, vnímať svoje hranice, naučiť sa urobiť si dobre a liečiť sa, tým lepšie.  Potom, po čase a niekedy oveľa skôr než čakáme, prichádza, snáď to, čo všetci v joge hľadajú – vnútorná meditácia, spokojnosť, vnútorné šťastie.

Nielen chrbtica, ale aj kĺby, svaly, šľachy sa cítia výborne už po prvej hodine. 

chrbtica-joga-banska-bystrica

Preto som zaviedla v našom štúdiu Joga Srdcom v Banskej Bystrici hodiny ZDRAVÝ CHRBÁT, kde sa od základov a radšej pomaly, než rýchlo učíme jogu zdravo. Aj na hodinách HOT YOGY sa učíme ako bezpečne vojsť, byť a výsť von z asány a to všetko v prepojení s dychom. Hodiny sú otvorené pre všetkých začiatočníkov aj pokročilých. Pre tých, čo jogu poznajú trošku hlbšie, hodiny zdravý chrbát sú hodiny hatha jogy. Hatha joga je zameraná na správne zarovnanie tela a dýchanie v pozícii a ak je treba používajú sa rôzne jogové pomôcky ako sú bloky a iné. Každý učiteľ si tvorí, na základne svojho učenia a prežitých skúsenosti vlastnú hodinu, ktorá sa skladá, či už pranayami – dýchacích cvičení, meditácie, asán statických či dynamických – v štýle vinyasa (prechod z pozície do pozície v súlade s dychom) v zapojení hudby, či aromaterapie alebo aj bez.

Na učení jogy ma teší veľa vecí, od toho, že praxou začínam vnímať a vidieť transformáciu u ľudí, čo cvičia pravidelne, že sú šťastnejši, spokojnejší, až po to najdôležitejšie – zdravý chrbát… lebo ak sme zdraví a nič nás nebolí, sme šťastní ľudia.

Tak ako myseľ benefituje z pokoja, telo miluje pohyb, medzistavcové platničky sú doslova vyživované pohybom. Ak sa prestávame hýbať, začíname stárnuť, platničky vysychať. Jednoduchá rovnica. Dôkazy chodia všade okolo nás každý deň. Pokiaľ hľadáte inšpiráciu, či to má všetko zmysel, všiminite si kamarátov, známych navôkol, tých ktorí cvičia, ktorí sa venujú svojmu telu a tých, ktorí si vybrali len tak fungovať a neskôr vzdychajú ako ich bolí chrbát. Tuším lepšieho dôkazu niet, a tak sa snáď stačí nad tým všetkým na chvíľu zamyslieť a vybrať si.

Na záver chcem s vami zdielať v skratke príbeh dvoch žien. Jedna sa volá Anna, má 86rokov, roky žila s herniou platničky, skoliózou a osteoporózou, čo ju za tie roky pripútalo k chodiacej pomôcke. V roku 2014 horko ťažko Anna vyšla sama po schodoch, mala neskutočné bolesti v chrbtici, museli ju vynášať po schodoch hore a ostávala čatejšie na vozíku. Vyskúšala akupuktúru, navštívila chiropraktika, avšak jej stav ostával nezmenený. Rozhodla sa dať šancu joge. Pravidelne sa stretávala s inštruktorkou jogy. Za mesiac sa postavila z vozíka, za pár mesiacov zvládala základné jogové pozície a slepšila sa jej hustota kostí, posilnili sa svaly a prišla aj úľava od bolesti chrbtice. A za dva roky Anna vyzerala takto:

anna-pesce-85rokov

Živým dôkazom ako nám joga pridáva roky nášmu životu je najstaršia inštruktorka jogy Tao Porchon Lynch má 98rokov. Cvičí jogu a medituje vyše 70rokov. Jej recept k dlhému zdravému životu je pohyb a veselá myseľ. Tao tvrdí, že nič nie je nemožne, ale naozaj nič. Keď sa ráno zobudíte a poviete si, že budete mať najlepší deň svojho života, tak tomu tak bude.

tao-lynch

,,Neverím v stárnutie, verím v energiu, nedovoľ veku, aby ti diktoval, čo môžeš a čo nemôžeš urobiť.“

Ešte stále si myslíte, že joga nie je pre všetkých, že to nedokážete? Tak potom k vám hovorí vaša lenivosť, pochybnosti, strach. Aj to sú iba myšlienky, ktoré sa jogou dajú vymazať z vnútorného slovníka a nahradiť myšlienkami odhodlania a odvahy. Stačí iba jediné, začať a veriť, že tak ako miliónom ľudí po celom svete, tak aj vám joga pomôže zahojiť potrebné a obnoviť tok energie.

Aby toho čítania nebolo naraz veľa, v ďaľšom blogu rozpíšem podrobnejšie ako to s tou našou kozmickou osou a jogou vlastne funguje, dočítate sa napríklad aj o energetických dráhach – nádis, ktoré tečú naším telom ako rieka, čo všetko chrbtica ukrýva, ako jej stav pôsobí na našu energiu. 

Slnko v srdci a zdravý chrbát Vám všetkým praje

Deni Ha

(Praješ si dostať ďalší blog na email, prihlás sa na dostávanie newslettru)