Aké sú účinky pozdravu slnku?

Aké sú účinky pozdravu slnku?

Surya Namaskar tak sa nazýva pozdrav slnku v sanskriteTouto dynamickou sekvenciou asán si Indovia tisícročia uctievali slnko – Surya. Práve ono predstavuje srdce nášho sveta a tvorcu všetkého života na Zemi. Slovo Namaskar je odvodené od slova namas, čo znamená ,,klaňať sa“ či ,,vzdávať obdiv“. Určite si sa už stretol so slovom Namasté, ktoré má rovnaký základ (-te znamená ty).

Začiatok a koniec Pozdravu Slnka začíná gestom rúk a to ich spojením a priložením k hrudi v oblasti srdcovej čakry. Nie je to náhoda. Veď je to práve naše srdce, ktoré pozná pravdu. Pozdrav slnku predstavuje ranný rituál, je to modlitba v pohybe, cez ktorú okrem vďaky slnku objavujeme aj naše vnútorné svetlo a snažíme si uvedomiť samých seba, byť šťastní, že máme najkrajšiu vec na svete – náš život. Doporučuje sa cvičiť ráno na lačný žalúdok. Nevadí však, ak sa vykonáva aj večer.

Pozdrav slnku je 12 energeticky silných pozícií, ktoré poskytujú výborné cvičenie pre naše telo a ducha, posilňujú srdce.

Benefity:

 • ponaťahuje a spevní 90% tvojho tela
 • znižuje telesnú hmotnosť
 • formuje brušné svalstvo
 • buduje pevné jadro, ktoré je dôležité pre správne držanie tela
 • zlepšuje trávenie
 • rozdýcha pľúca, zväčší ich objem a tak dodá orgánom viac kyslíku, tým ich omladíš a zlepšíš ich fungovanie
 • zlepšuje cirkuláciu krvi
 • napraví nepravidelný menštruačný cyklus
 • zlepší spánok a koncentráciu
 • zlepšuje funkciu žľiaz s vnútroným vylučovaním a funkciu štítnej žlazy
 • pri zjednotení pohybu a dychu začneš fyzicky neskôr psychicky meditovať
 • udrží peknú postavu
 • a mnoho ďalších…

Snáď bude najjednoduchšie len začať a pocítiť jeho účinky na vlastnom tele. Je dôležité pritom myslieť na dar, ktorý nám dáva slnko. Byť vďačný za pozitívne myšlienky v našich hlavách, dobré slová, ktoré počujeme či rozprávame, tešiť sa z dobrého zdravia… Bez toho je Pozdrav slnku len obyčajná gymnastika, ktorá stráca zmysel a neprináša žiadne ovocie. To je voľný preklad slov Sri K. Pattabhi Joisa.

Koľko pozdravov denne cvičit?

Nikde sa neuvádza presný počet. Stačí sa riadiť tým, čo ti hovorí tvoje telo. Hovorí sa, že by sme mali časom cvičiť toľko opakovaní, koľko máme rokov. Poslúchaj tvoje telo, ono ti samé napovie, koľko opakovaní je potrebné.

Potom príde ďalšia časť a to prepojenie dychu a pohybu a správne zarovnanie tela, aby sme si liečili nielen ducha, ale aj telo. Doporučujem navštíviť inštruktora yogy, prípadne si dopriať súkromnú hodinu a naučiť sa ho hneď od začiatku správne. To pomôže vyvarovať sa zlým zlozvykom, ktoré sa ťažšie odúčajú.

Každodenným praktizovaním sa nám môže zdať, že ideme na ,,autopilota“. To je indikátor toho, že sa už viac nesústreďujeme aj na svoje vnútro. A práve to je možné rozvíjať, keď sa pohyby a dych zjednotia. Výsledky sa dostavia u toho, kto je trpezlivý a pravidelne cvičí. Prajem Ti, aby si ich pocítil na vlastnom tele.


Príbeh: Pozerám sa na fotku východu slnka, ktorú pridávam do tohto blogu a ihneď sa ocitám na tom mieste, kde na nás čakalo niekoľko prekvapení. Nedá mi sa s tým s tebou nepodeliť. V noci sme ja a kamoš Tomi konečne zaparkovali v nejakom kempe u diaľnice a nastavili budíka na východ slnka. Asi nás viedla intuícia a tak trošku aj mapa, ktorá ukazovala, že sme odparkovaní v tesnej blízkosti Tasmánskeho mora na východnom pobreží Austrálie, aby sme si privstali. Potme sme cez kemp a kríkový porast prekráčali ku pláži. Po ceste sme stretli len jedného hada, následný výkrik musel vyplašiť tých ďalších. Pláž bola dlhá, nikde ani noha. Východ slnka to bol krásny, človek si uvedomil jeho silu, lásku, jeho dar. Milujem východy slnka! Avšak veľmi milé prekvapenie nás čakalo, keď sme sa vrátili do ešte stále spiaceho kempu. Boli všade! Klokany, malé, veľké, chlpaté. Vôbec sa nás nebáli, takmer sa dali aj pohladkať. Skákali medzi stanmi akoby im to tam patrilo. Napokon, veď boli doma, nie v zoo. Nikdy na to nezabudnem, fotili sme ich ako diví, aby nám neušli. Ale oni len stáli, pozerali na nás, škrabali sa a odskákali…