Stojka na hlave

Stojka na hlave

Shirshasana. Možno sa to nezdá, ale taká obyčajná stojka na hlave má z pohľadu yogy veľký význam. Pôsobí pozitívne na celý organizmus. Je označovaná za kráľovskú pozíciu spomedzi všetkých yogových pozícií.

Ak netrpíš spomenutými potiažami, prečítaj si nasledujúcich 10 dôvodov prečo by si ju mal praktizovať každý deň:

1. Prevrátením tela dole hlavou dôjde k obrátenému ,,toku“ gravitácie. Stojka stimuluje pokožku tváre tým, že ju máme chvíľu v opačnom smere. Takýto príval čerstvých živín a kyslíku do tváre vytvára tzv. žiariaci efekt pre tvoju pokožku.

2. Zlepšuje cirkuláciu krvi. Keďže srdce musí ustavične pumpovať krv hore do mozgu, stojka na hlave dá chvíľu tvojmu srdcu oddych.

3. Stojka zvyšuje tok živín a krvi do lebky, čo spomaľuje nástup šedivých vlasov. 🙂

4. Stimuluje a poskytuje čerstvú krv do našej podmozgovej žľazy, ktorá je životne dôležitá pre naše zdravie. Reguluje ďalšie žlazy, ktoré sú spojené aj s našimi sexuálnymi hormónmi. Pravidelným praktizovaním stojky je dosť možné, že sa ti zlepšia aj intímne chvíle s partnerom. 🙂

5. Pozíciou si prepláchneme a detoxikujeme nadobličky, vytvoríme viac miesta pre pozitívne myslenie. Všimni si takmer vždy, keď ideš dole hlavou, že ti to vytvorí úsmev na tvári.

6. Zlepšuje pamäť a priaznivo ovplyvňuje všetky zmyslové orgány.

7. Prekrvením nôh sa znížuje riziko kŕčových žíl.

8. Výborne posilňuje dýchací systém a koncentráciu. Brušné, bedrové a šikmé svaly sa krásne spevňujú.

9. Zlepšuje trávenie.

10.Zvyšuje schopnosť sústrediť sa, udržiava myseľ čistú, znižuje pocit strachu a obáv.

Nedoporučuje sa vykonávať, ak máš vysoký krvný tlak, sklon k závratiam, poruchy ciev v oblasti hlavy, problémy s dutinami, menštruáciu, potiaže s krčnou chrbticou a v tehotenstve.