Prečo som sa vrátila do ašrámu?

Prečo som sa vrátila do ašrámu?

Vítať ráno Slnko, znamená vítať do nového dňa seba.

Tak som opäť tu! V Shri Kali ašráme uprostred džungle, kde ako keby neexistoval čas, všetko sa odohráva práve teraz. Spomalenie, ticho, flauta, bosé nohy, príroda, slnko a zaujímaví ľudia, ktorí majú každý svoj príbeh a prišli sem niečo nové o sebe spoznať, aby im to pomohlo na ich ceste životom. 

Som tu po druhý krát v priebehu krátkej doby. Prvý krát som sem prišla minulý rok koncom októbra, kedy moja myseľ sa chytila do pasce s menom ,depresia, a sama som sa z nej nevedela vymotať. Napísala som o tom BLOG: cesta do ašrámu – cesta k sebe. Vtedy mi joga opäť zachránila život. Určite to bolo aj týmto pokojným miestom pomohlo, do dvoch týždňov som bola späť. Naspäť v sebe, naspäť v prítomnosti, naspäť vo vďačnosti za dar, ktorým je život. 

O dva mesiace neskôr som sa tu ocitám znovu. Áno, dovolila som venovať si ešte mesiac intenzívnej jogovej praxe. Pred tromi týždňami som tu organizovala jogový pobyt, na ktorom som si dovolila tradičnú trantra jogu zdielať. Veľmi ma potešilo vidieť premenu u ľudí, ako pomaly a nenápadne ich joga učí znovu sa ľúbiť a starať o seba, znovu sa cítiť slobodu, znovu dýchať prítomný okamih.

To je asi v dnešnom uponáhľanom svete najviac! Dokázať spomaliť a vnímať prítomnosť. Tak ako je svet uponáhľaný, tak je aj naša neustále projektujúca myseľ, až nám niekedy z toho ,ako sa hovorí ,prepína, 🙂 Ľudia sú na seba zlí, neprajní, mrzutí, negatívni, z nepodstatných vecí robia drámu, atď…. To všetko je len následok, že sa od seba odpojili a zabudli sa starať o svoju záhradu (myseľ), a tak im tam začala rásť burina.

Sama som nechala moju záhradu pár x zarásť burinou, aj preto si dovoľujem písať priamo veci ako cítim. Vďaka joge som však dokázala tú burinu vytrhať a opäť nasadiť kvety. V západnom svete sa veľa ľudí hanbí za svoje stavy smútku, temna, či depresie, skrývajú ich, lebo však nikto nemá rád pesimistických ľudí.

Avšak v tradičnom svete tantra jogy, je depresia, či iné mentálne poruchy považované za stav nerovnováhy pránického/hormonálneho/nervového systému.

Naše telo má seba-uzdravovacie schopnosti. Tak ako príroda sa vie poliečiť sama, keď má na to vhodné pomienky, tak to dokážeme aj my, kedže sme jej súčasťou. Avšak nejde to hneď fixnúť ako sľubujú rôzne tabletky, či iné zázraky modernej medicíny.

Cítim, že ako si pomaly, ale iste ničíme prírodu, tak si pomaly, ale iste ničíme aj seba. Nechávame sa ovplyvňovať médiami, ktoré nás strašia, túžime zarábať veľa peňazí, aby sme si mohli kúpiť veci, ktoré nám netreba alebo ktoré nám zabezpečia nejaký status v spoločnosti, aby sme sa cítili lepšie. Počúvame systém, ktorému na nás aj tak nezáleží, lebo keď ochoriete, ledva sa o vás postará. Venujeme čas práci, ktorá nás nebaví a očami posúvame tak vzácny čas 5 dní v týždni, aby sme 2dni si mohli vydýchnuť a robiť, čo nás baví. Niet divu, že sú ľudia nešťastní. Aj ja by som bola, keby som si nezvolila cestu osobnej slobody.

Našťastie dnešný svet má aj kopec pozitív.

Jednou z nich je, že máme na výber!

,,Najväčší dar, ktorý si môžeme darovať, je naša vlastná transformácia.”
-Lao Tzu

Túžiš žiť v láske, či v strachu, v zajatí, či v slobode?
Aké kvety chceš mať vo svojej záhrade?
Ako si vážiš svoj domov – svoje telo – to najvzácnejšie, čo máš?
Koľko času si dovolíš si dopriať každý deň o jeho starostlivosť?

…. a kopec podobných otázok je fajn si položiť pri rannej meditácií. Keď dokážeme utíšiť myseľ, odpovede začnú prichádzať samé a nám bude jasné ako túžime prežiť svoj život. Tú kratučkú chvíľu, ktorú tu máme, v tomto tele. 

Za tieto vzácne poznania vďačím svojej maminke, ktorá tu už nie je. Dostala ju choroba, ktorá je tak veľmi rozšírená. Čím ďalej tým viac počúvam, že niekto z ničoho nič dostal rakovinu. Kým sme sa snažili maminu zachrániť, preštudovala som veľa rôznych kníh, článkov, čo mi dávali zmysel, aj tých, ktoré boli čisto založené na zarábaní peňazí na chorých, zhliadla som mnoho zahraničných dokumentov o tejto chorobe 21.storočia. Nedávalo mi totiž zmysel fakt, že ako môže tak skvelý a veselý človek ako bola moja mamina ochorieť na tak hnusnú chorobu. Pár vecí mi teraz zmysel už dáva. Nazvala by som ju chorobou duše.

Keď duša nerobí po čom túži, nenapĺňa svoje poslanie, s ktorým prišla na svet,  väčšinou nám to dá pocítiť cez emócie (hnev, strach, smútok, úzkosti). Pokiaľ dlhodobo emócie potláčame a nevnímame ich ako nástroj k radikálnym zmenám v našich životoch, tak nám emočné telo a jeho rozladenie začne narúšať ďalšie telá až napokon sa to prejaví chorobou aj v tom fyzickom. A pokiaľ nemáme v rovnováhe pránické – jemnohmotné telo tak to emočné je ľahko ovplyvniteľné a u citlivejších jedincov vznikajú mentálne poruchy ako sú stavy úzkosti, nervozita, depresie….Takto to v skratke vidím a vedela by som o tom písať ešte asi dlho.

Avšak môj odkaz pre nás všetkých ostáva, aby sme si začali vážiť viac seba a starostlivosť o svoje telo/myseľ/dušu dali na #1 miesto v našich životoch.

Keď človeka niečo bolí alebo je chorý, je ťažké zdielať šťastie. Starostlivosť o svoje zdravie a duševnú spokojnosť by malo byť povinnosťou a malo by sa učiť už v materkých škôlkach, školách,… Našťastie už máme prístup k vzácnym informáciam ako sa o seba starať. Jedným takým poznaním je aj joga – veda o duši, ako ju Osho nazval. Vďaka intenzívnej jogovej praxi tradičnej tantra jogy tu v ašráme spoznávam ako sa starať o svoj interný systém (pránické telo), aby zdravie mentálneho, emočného a napokon aj fyzického tela mohlo následovať.

Tento systém seba-uzdravovania budem zdielať na intenzívnom 4dňovom jogovom pobyte v centre Natureza v Novej Bani ako aj na iných jogových pobytoch doma a vo svete, či napokon v novom priestore jogového štúdia Joga Srdcom v Banskej Bystrici.  Každý sa totiž dokážeme zhojiť samy, ak vieme vytvoriť pre to vhodné podmienky.

A preto som opäť tu, v ašráme – v mieste, ktoré vďaka odpojeniu od bežnej reality dáva možnosť napojiť sa na seba. Je to skvelá možnosť naučiť sa ako sa dať naspäť do rovnováhy, aby zdravie a šťastný život mohol následovať.

Je skoro ráno 6:11h. Pôvodne som mala zámer napísať o silných účinkoch rituálu vítania Slnka, no napokon sa mi prsty samé rozbehli týmto smerom. Zrejme to tak malo byť a možno niekomu práve moje skúsenosti a slová pomôžu niečo nové pochopiť a vo svojom živote zmeniť k lepšiemu. Prajem každému, aby mal dosť času pre seba a aby čo najčastejšie ste mohli vítať Slnko.🌿 AKTUÁLNE INFO ~ nový zámer skupiny na facebooku🌿

joga srdcom ONLINE s deni ha ~ seba-liečenie vďaka JOGE  – pridať sa TU.
 
Priatelia,
kým sa znovu začneme prepájať a spoznávať jogu na pobytoch, budem do tejto skupiny pridávať nové príspevky (online videá, nové blogy, nové vhľady a poznania, ktoré mi v mojej karanténne na ostrove Koh Phangan v objatí vibrujúcej prírody prichádzajú.
 
Ak máte chuť si pozrieť jogu online (ktorá nemusí byť len v podobe jogy na podložke, pre mňa je joga aj cesta po vodopáde v džungly, ktorú som vám pred pár dňami natočila a čoskoro pozdielam cez môj youtube kanál, aby tým, čo nemôžu byť práve teraz v prírode priblížilo našu prírodu, ktorá je krásna všade.. v lese, na horách, v džungly… v historií youtube videí nájdete rôzne staršie videá z mojich ciest po Indii, Strí Lanke, Slovinsku, Menorke, Thajsku, USA..ale aj DOMA…
Keď som ich natáčala, ani len som netušila, že raz príde Covid19 a začnem s online jogou. Mám tu čas tvoriť, spoznávať a deliť sa o to, čo v tichu prichádza… Možno nejakým spôsobom motivovať k spoznávaniu jogy, ktorá mi zachránila ŽIVOT. 🙂
Ak tak cítite, kľudne pridajte svojich priateľov, ktorých zaujíma hlbšie liečenie cez JOGU, PRÍRODU, SEBA 🙂

Namasté 🙏

~ Deni Ha

Akcetovanie svojho tela je kľúčové pre tvoj pokoj a slobodu. Každý človek bol narodený ako kvetina v záhrade ľudstva. A kvetiny sa od seba odlišujú. Ak nedokážeš akceptovať svoje telo a myseľ, nemôžeš mať svoj vnútorný domov. Keď praktizuješ pestovanie domova v sebe, stávaš sa viac a viac krásnou bytosťou. Žiariš svoj vnútorný pokoj, srdečnosť a radosť.
-Thich Nhat Hanh

~ ~ ~ 

🌿  pozri si video záznam vychádzajúceho slnka nad džunglov v ašráme 🌿