AROMA – TERAPIA – sila zdravia z prírody

AROMA – TERAPIA – sila zdravia z prírody

Fotky a vône oživujú prítomnosť. Vône jej dávajú ešte hlbší rozmer. Poznáte ten pocit, že zrazu váš nos zavonia niečo známe z detstva, napríklad vône babičkinej pivnice, či špajzy alebo vôňu čerstvého lesa, keď sa rodí nový deň, či morský vlhký vzduch pri západe slnka.

Jednoducho vône majú obrovskú silu v nás niečo zobudiť, pripomenúť a napokon na, čo ešte málo ľudí prišlo – majú silu aj liečiť. Tí, čo používajú esenciálne oleje od napr. doTERRA alebo Young Living vedia dobre o čom píšem. A ja to spoznávam už tretím rokom, akú silu majú silice bylín, kvetov, zmesí všeho možného z prírody. Vôňa prírody sa totiž žiadnou chémiou nahradiť nedá, nehovoriac o jej liečivej sile bez vedľajších nepríjmených účinkov. Aj to objavujem, vďaka doterra už nejaký ten čas a čokoľvek príde najskôr liečim práve ňou. Dary prírody sú veľké, mnoho ľudí ich zabudlo používať a prešli sme na rýchly konzum a rýchle náplaste cez chemické lieky, ktoré samozrejme problém len potláčajú. A problém, choroba, nádcha, seknutý krk 🙂 nie je od toho, aby nám ublížila, ale od toho, aby nám pripomenula, že aj to naše telo potrebuje starostlivosť a pozornosť. Každý sme iný, aj preto je najúčinnejším vnútorným lekárom vlastná skúsenosť a intuícia.

Tento blog mám v  hlave už dlho. Podeliť sa o osobnú skúsenosť a to nie krátku, ale už niekoľkoročnú. Esenciálne oleje si ku mne našli cestu pred asi 3rokmi, za čo ďakujem osobe, ktorá to nevzdala, napriek mojej nedôvere skúšať niečo nové a drahé a marketingovo nabité…Dokonca som absolvovala aj pár dňový kurz prepojenia aromaterapie v joge. Ovšem až každodenná prax mi ukazuje ako zázračne funguje, a tak to nenásilne zdielam ďalej aj ja priateľom, ktorí o to stoja. Inak by ma ani nenapadlo ponúkať niekomu esenciálne oleje niekedy v celkom vysokých sumách. Ovšem kvalita je cítiť. Aj naše telo ju cíti, nielen nos.

doterra-pepermint-ucinky

Olejmi od doterry, ktoré v podstate nie sú mastné oleje, ale akoby ,,odšťavené,, silice bylín, ovocia, kvetov…jednoducho darov prírody. Majú rôzne použitie. Spomeniem tu len pár, ktoré sú už mojou neoddeliteľnou súčasťou v kabelke, keď žijem v meste alebo v ruksaku, keď si cestujem. Nosím ich so sebou všade, sú malé a účinné. Dokážu povzbudiť a prebrať alebo aj uvoľniť a zrelaxovať, vždy keď cítim, že to potrebujem. Sú ako joga, len ešte aj voňajú a idú do hĺby, cez čuchové buňky do ďalších buniek v našom tele. Telo ich cíti tiež, zázračne vždy reaguje – uvolní sa mentálne napätie, zmizne bolesť brucha, komáre vás nechajú napokoji, prečistí nosné dutiny, aby viac kyslíka okysličilo krv a orgány, poteší na duši, keď kúpé vo vlaku zvláštne zapácha, a podobne…. mohla by som pokračovať ešte dlho, kde všade a na čo všetko ich už používam.

Tak napríklad, dnes skoro ráno som si kvapla levandulu na vankúš, aby ešte upokojila a možno dovolila zaspať. V noci to funguje parádne, nad ránom, keď má svitať a teším sa ako budem vítať nový deň v lese neďaleko u Berouna sa spať už nechce. A tak si dávam eucalyptus, kvapnem na rukáv a dýcham ho zhlboka, po pár sekundách sa mi nos uvolní, dych sa preĺbi a mne sa už vôbec nechce späť, práve naopak vnuklo mi to chuť o piatej ráno si sadnúť za počítač a podeliť sa s vami o osobné skúsenosti. Takže naspäť k veci, naspäť k tým malým zázrakom v 15ml flaštičkách.

Ako prvý opíšem v skratke EUCALYPTUS, pretože je to práve on, čo nám prečistí krásne nos, aby sme sa mohli nadychovať hlbšie, vnímavejšie a tým aj uvedomiť si prítomnosť a silu dychu.

Toto leto som vďaka pár ľuďom prišla aj na to, že je výborný aj počas letných dní pre alergikov, zmenšuje nepríjemné svrbenie, pálenie, plný nos.

Sama s týmto problém nemám, ale oleje nosím na svoje jogové pobyty, festivaly, výlety, kde ich akoby intuitívne vytiahnem a ponúknem kamošom, ľuďom, keď cítim, že by im to mohlo pomôcť. Smejem sa, keď sa môj priateľ tiež pousmeje a nazve ma mastičkárkou. Lebo od takých kapacít, čo liečia bylinkami ja mám dosť ďaleko a zároveň vzádvam hold ľuďom, čo sa tomuto venujú a dokážu bylinkami nazbieranými v lese, na lúke človeku pomôcť. Áno, už viem a som presvedčená, že bylinky tiež zázračne fungujú. Len škoda, že ich nemám vždy po ruke, za to oleje mám a tak skúšam a objavujem. Eucalyptus je výborný na mnoho ďalších vecí, o ktorých si môžte prečítať na internete zadaním do google: ,,liečivé účinky eucalyptu doterra. “ Sama všetky jeho použitia neovládam, je ich veľa, tak ako skoro pri každom oleji, ovšem spoznávam ich cez vlastnú skúsenosť. Samozrejme, ak je nádcha alebo čokoľvek s dýchacími cestami – použijem eucalyptus, dám 5kvapiek do horúcej vody, prikryjem si hlavu uterákom a inhalujem. Dýcham až kým sa nos neuvolní a potom zas… a zas.. až za pár dní je nádcha preč. Kedysi by mi trvalo mesiac sa zbaviť plného nosa, lebo by som používala sprej do nosa, aby som mohla dýchať. Neviem fungovať s upchatým nosom totižto. Dýchanie nosom je tak silný a dôležitý kľúč k mnohému, ktorý máme stále pri sebe, že pokiaľ by som mala nos úplne upchatý, tak snáď ani nevyleziem z postele. Starajte sa o svoj nos, nech je priechodný. Je to priamy kontakt aj s mozgom, no predovšetkým čistí energetické dráhy (nádis)  v celom tele. Čistí a zbavuje nás všetkého, čo nám škodí…ale o tom je iný blog, ktorý som už dávnejšie napísala. Volá sa SILA DYCHU alebo dych je klúč – dych si ty, ak máš chuť sa niečo o dychu dozvedieť, tak možno práve tam a napokon samozrejme cez vlastnú skúsenosť.  Výborný spolu s pepermintom je aj pred pranajámou, či pred hodinou jogy.

divoky-pomaranc

Ďalší olej, ktorý mám stále pri sebe a je podobný ako eucalyptus je PEPPERMIT. Pepermit – mäta ako mi ju poznáme a pestujeme je silne liečivá bylina. Tento sa môže užívať aj interne. Kľudne kedykoľvek cítim škriabanie v krku alebo len tak chcem prečistit ústa, dych, dutiny .. si kvapnem jednu kvapku na jazyk. Prvá skúsenosť bola silná a nie až tak príjemná, ovšem, keď mi to dovolilo spoznať liečivú silu pepermintu, už mi nerobí problém si dať kvapky aj dve a užiť si to čistenie celých nosných a krčných dutín.

Pepermint je skvelý aj na trávenie a problémi so žalúdkom, na kŕče v bruchu, nevoľnosť, bolesti brucha za pár minút po požití a vypití jednej kvapky v deci vody zázrakom odoznievajú.

A ja sa len usmievam a teším, že nemusím brušné nevolnosti užívať ružové tabletky plné nepriaznivých vedľajších účinkov. Pepermint je super aj ako odplašovač klieští, či pomáha zahryznutého kliešta uvoľniť z kože u ľudí aj u zvierat. Stačí kvapka na zahryzunuté miesto a on sa udusí a pustí. Pepermintom si aj krásne rozvniate priestor, byt, jogovú sálu cez difuzér. Pričom stačí cca 5kvapiek a za pár minút je ho cítiť všade. Pepermint mi pomáha sa ľahšie vylízať z chrípky, či nádchy za pár dní. Dokonca aj v Indických trópoch, kde som chytila nejakú ich chrípku, ktorá mi nedovolila sa od postele pohnúť na celý deň mi pomohol za jeden, dva dni sa postaviť opäť na nohy. Sťahuje aj horúčku, u miminiek to vraj funguje, keď sa im v malom množstve potrú chodidlá. Ďalej zázračne uvoľňuje bolesť hlavy, ideálne ešte v jej počiatkoch, u migrény to trvá dlhšie a vyžaduje to aj spánok. Avšak u začínajúcej bolesti hlavy, ho stačí potrieť na spánky, medzi obočie a na zátylok nad krkom. Jemné chladenie prenikne pod pokožku a všade a za pár minút je bolesť preč. Pre ďalšie použitie pepermintu si opäť môžeš vygoogliť a nájsť viac na internete.

V mojej lekárničke, ktorú mám stále pri sebe málokedy chýba aj ON GUARD. Prírodné antibiotikum snáď skoro na všetko. ON GUARD je zmes kadečoho, no najviac tam cítiť klinčeky a škoricu, ktoré pomáhajú zbaviť sa baktérii, vírusov. Dá sa inhalovať aj piť zriedený s vodou. Nedoporučujem si ho kvapkať na jazyk, je veľmi silný. Avšak, kto si potrebuje skutočne vyliečiť napríklad zápal v krku a vydrží to silné pálenie, zistí jeho silu okamžite. On guard funguje do pár minútach po vypití, keď ste chorí.

Dávam si ho, keď cítim zníženú imunitu, keď si potrebujem vyčstiť dlane od baktérii, keď na mňa niečo lezie.

Ak to zachytím včas, nadopujem sa pepermintom a on guardom, vypotím, na druhý deň, už niekoľko krát sa mi osvedčilo, že to, čo na mňa liezlo a za bežných okolností ma opať spomalilo na pár dní v chrípke, či podobnom, zrazu je preč. Ak to podchytit včas nestihnem, tak ich používam cca 3dni na preliečenie a opäť bez antibiotík a iných chemických zásahov som fit veľmi skoro.

WILD ORANGE – DIVOKÝ POMARANČ – pre mňa je to nová voňavka, nové príjemné afrodiziakum, ktoré uvoľňuje, zohrieva, vonia a vytvára úsmev na tvári. Používam ho sem tam aj na mojich hodinách jogy, na konci v šavásane pre hlbšie uvoľnenie.

Vonia ako čerstvé pomaranče, samozrejme bez postreku.

Lebo všetky silice v esenciálnych olejoch od doTERRY sú získavané z rôznych lokalít na celom svete, kde sa všetko pestuje bez pesticídov a iných postrekov, v tých najčistejších miestach s ideálnymi podmienkami pre ich rast. Divoký pomaranč používam aj pri čistení dreva, dreveného nábytku. Zmiešam do nádoby s vodou 10kvapiek spolu s olivovým olejom pre lesk a výživu a v nádobke so sprejovacou pumpičkou, tým sem tam utriem prach, rovoniam opäť celý priestor, vyživým drevo, ktoré sa pekne leske a vonia. Áno, používam  ho aj do difuséra buď samostatne alebo v zmesi s len pár kvapkami pepermintu. Mňam! 🙂 Divoký pomaranč so mnou cestuje stále, míňa sa mi najrýchlejšie, našťastie nie je až tak drahý. Potieram si ním krk, či vlasy, keď sa potrebujem navoňať niečim príjemným, čo mi spríjemní prítomnosť, seba alebo len tak dobre si voňať, dobre sa cítiť. 🙂 Doporučujem ho každému vyskúšať, mať v kabelke, v aute a kedykoľvek si jeho vôňou spríjemňovať deň.

Týmto by som dnešný blog o olejoch ukončila, dokázala by som písať ešte minimálne o ďalších 5tich hlavných olejoch, avšak to by bolo dlhé čítanie a množstvo informácii by možno stratilo svoju silu. Snáď ešte LEMON – CITRÓN by som pribalila do jesennej výbavičky, aby ste nepodlahli bacilom okolo vás, aby ste mohli vnímať jeseň farebnú a voňavú. Ak bude záujem, rozpíšem sa o ďalších olejoch ako sú  LEVANDULA, BALANC, MELALUCEA – ČAJOVNÍK, TERRA SHIELD, a podobne..v ďalšom blogu, keď ma opäť nakopne ranná múza a chuť sa o to podeliť.

Verím, že tento článok osloví, tých, ktorých má a vyskúšate silu prírody na vlastnej koži, na vlastnom tele. Prajem voňavú jeseň a nech sa naučíte cez osobnú skúsenosť počúvať svoje telo v chladných dňoch a vždy mu včas poskytnúť oddych, dobrý bylinkový čas, esenciálny olej, či jogu 🙂

Začína svitať, posledná hviezda ešte svieti, vrcholky stromov lemujú horu a dávajú mi krásny výhľad, balzám pre oči niekde v Nižbore, kde som sa včera dostala na krátku návštevu. Všetko okolo spí a ja sa teším ako sa nadýcham toho sviežeho vzduchu za oknami.

s láskou

Deni Ha

42611613_476765342829300_6649889510685409280_n

PS: za prípadné gramatické chybičky sa ospravedlňujem a verím, že nebudú vadiť a skôr bude zámer na nacítenie správy, ktorú týmto blogom by som rada odovzdala.

PS: ak by ste si chceli olejčeky zadovážiť a nemáte účet v doTERRA (www.dedoterra.com) môžte si ich objednať aj u mňa. Objednávam raz do mesiaca, vždy v 10.deň v mesiaci. Prípadne mi napíšte email (info@deniyoga.sk) a ja ti pošlem online katalóg aj s cenami.