Joga začína už aj na Slovensku byť čím ďalej tým viac navštevovaná, odporúčajú ju doktori na mentálne či fyzické zdravie, všade samé reklamy, ľudia s jogamatkami sa prechádzajú po námestí a tak ďalej. Prečo sa to všetko deje? Asi preto, že svet potrebuje jogu, svet potrebuje lepších, uvedomelejších ľudí, ktorí sú k sebe a k prírode milší, ochľaduplnejší, úctivejší. A hlavne, svet potrebuje ľudí, ktorí ľúbia samých seba a ktorí sú šťastní a Slovensko duplom, dovolím si tvrdiť, na základe skúseností zo života v rôznych krajinách.
Tak prečo neskúsiť jogu? Strach, že nie som dosť dobrý, dosť flexibilný, dosť mladý či starý, dosť chudý či tenký a že je to iba pre ženy? To všetko sú iba vymyslené predstavy našej mysle a keďže si to myslíme, tak tak aj konáme a taký život aj máme, málo flexibilný, bojazlivý, večne nespokojný so svojím telom či vekom či čímkoľvek. Svoje príbehy si vytvárame samy. V zahraničí, tým mám na mysli západný konzumný svet, ktorý jogu nielen tela, ale hlavne mysle, tak veľmi potrebuje ako USA, Anglicko, Austrália a pod. sa jogový boom, ktorý Slovensko zažíva teraz, začal už pred desiatkami rokov. Niet teda divu, že tam v jogovej sále stretnete naraz mladé telá, staršie telá, ohybnejšie aj stuhnutejšie a aspoň 40percent aj mužov. Všetci sú príjemní, nechýba úsmev a pár milých slov a je jasné, že na joge stretnete vždy komunitu fajn ľudí s otvorenou myslou. A tak vznikajú aj nové priateľstvá, zážitky a radosť, lebo podobné priťahuje podobné. Ako raz povedal jeden môj priateľ ,,Jogín k jogínovi sadá a to čo ťa priťahuje k niekomu a vidíš v ňom to dobro, tak to si ty sám“ 🙂 týmto chcem poďakovať Peťovi za túto múdru myšlienku, veľa mi pomohla si uvedomiť. Tak nám to našťastie vesmír zariadil a tak to je, nijak inak. Ale o tom by bola téma na ďalší blog.
Naspäť k téme, ktorá ma dnes ráno o 4tej napadla, a tak prsty dostali chuť rozpísali sa samé… Často dostávam tú istú otázku…Ak sa teda už človek, hocikto, okrem lenivého človeka, odhodlá ísť na jogu, či je to zo zvedavosti alebo zo zdravotných dôvodov, prvá otázka je ,,AKÁ JOGA JE PRE MŇA VHODNÁ?“ Je toľko druhov a hodín jogy a úplne chápem, že v tom môže mať človek, čo sa tomu nevenuje zmätok. Zhrniem v skratke pár názvov štýlov jogy, hoc je ich oveľa viac, avšak všetko sú to iba akoby ďalšie príchute toho istého koláča, len jeden je s malinami a druhý s orecham a tretí s makom.
HATHA JOGA
Klasická joga a tak ako všetky jogy posilňuje telo i myseľ. Hatha joga sa ako jedno z mála cvičení odporúča aj pre ľudí so zdravotným obmedzením – vysoký krvný tlak, cukrovka, operované kĺby, bolesti chrbta a podobne. Hodiny hatha jogy môžu mať rôzne názvy: joga pre zdravý chrbát, joga pre šťastie, joga pre radosť, joga pre dušu, joga pre ženy, pre tehotné, pre deti, hormonálna joga a podobne, to všetko je hatha. V skratke povedané, hatha joga je o niečo pomalšia zameraná vždy na niečo iné, spája v sebe energiu slnka -ha, ale aj energiu mesiaca -tha a hľada rovnováhu -yin/yang. Hodina je vždy vedená a spojená s pranayamou (dýchacími cvičeniami), či krátkou meditáciou, na hodinách niekedy hrá hudba alebo sa používa aromaterpia. Každý inštruktor si podľa svojej praxe tvorí hodinu sám, tak ako to cíti a ako to chce ľuďom odovzdať, učí to čo má prežité z vlastnej skúsenosti.
ASHTANGA JOGA
Dynamická a fyzicky náročnejšia, cvičí sa tá istá séria pozícii v prepojení s ujjayi dychom (dych cez zúženú hlasivkovú štrbinu), zapájajú sa drshti (body pozornosti prehlbujú meditáciu v pohybe) a bandhy (energetické zámky). Výhody sú, že sa dá naučiť séria po sebe nasledujúcich cvikov a môžete si ju časom cvičiť kdekoľvek alebo si skočiť na hodinu MYSORE, kde si každý cvičí sám a učiteľ individuálne každému pomáha. Dovolím si tvrdiť, že je vhodná pre každého, avšak nedoporučila by som ju ľuďom, ktorý majú zdravotný problém s chrbticou alebo s kĺbami. Ashtanga je veľmi obľúbený štýl jogy a doporučila by som ju každému vyskúšať, napokon ako aj všetky ostatné jogy.
VINYASA
Tiež vychádza z hathy a je to dynamická vedená hodina kde sa pozície plynule striedajú spolu v prepojení s dychom. Je vhodná pre ľudí, čo už vedia nejaké tie základy ako zapájať správne zapästia, pánvové dno, svaly podbruška, atď.
IYENGAR
zameraná na detail a presnosť vykonávania jogových asán,na správne zarovnanie tela z anatomického hľadiska, používa bloky, popruhy a iné jogové pomôcky. Pozície sa držia dlhšie než pri vinyase, pohyb je pomalší, môže sa cvičiť v každom veku, je vhodná pre ľudí so zraneniami (avšak je dobré to pred tým prebrať s doktorom). Názov hodiny môže byť napríklad aj zdravý chrbát, aby to pre ľudí bolo ľahšie pochopiteľné.
POWER JOGA
Tiež pochádza z tradičnej jogy, ale vyznačuje sa oveľa väčšou dynamickosťou. Je fajn najmä pre zdravých ľudí, ktorí už majú nejakú kondíciu a v joge skôr hľadajú ako sa odreágovať a zacvičiť si. Je rýchlejšia, silovejšia, okrem naťahovaní sa zameriava na posilňovanie a trochu aj na spaľovanie kalórií.
HOT YOGA
cvičí sa vo vyhriatej miestnosti na 38°C, pokiaľ je to BIKRAM yoga tak teplota v miestonosti je až okolo 40°C. Infra teplo prehrieva kĺby a telo sa nadmerným potením detoxikuje, zohriate svaly dovolujú telu ísť hlbšie. Hot yoga je silová a fyzicky jemne náročnejšia, rýchlo spaľuje kalórie, cvičí sa vždy tá istá séria asán a na hodine sú spolu začiatočníci aj pokročilí). Na Slovensku je zatiaľ iba 5 hot yogových štúdii a v BB máme jedno z nich. O účinkoch hot yogy na ľudský organizmus si môžeš prečítať aj TU alebo cez fun page na facebooku.
YIN YOGA
Je relaxačná joga, ak sa chceš utíšiť, nájsť balanc tela aj mysle, svoj zen. Je to práve opak všetkých akčných jogových štýlov. Zotrváva sa v pozícii aj niekoľko minút, dýcha sa do tkanív, pracuje sa s emóciami, často sa ide aj za zónu komfortu, avšak ako inak spoznáme samých seba, len tak, že si dovolíme preniknúť hlbšie. Je to meditačná prax, ktorá pomaly dychom a vedomím uvolňuje tkanivá a fascie, obnovuje ich elasticitu. Používajú sa rôzne pomôcky, aby sa telo uvoľnilo. Má výborné hojívé účinky. Nie je vhodná pre hyperflexibilných ľudí, tí naopak potrebujú skôr spevňovať.
KUNDALINI
Ľudia hľadajúci viac duchovnú prax alebo tí, čo hľadajú niečo viac, než len cvičenie si obľúbia kundalini. Viac sa zameriava na vnútorné aspekty jogy, dýchacie cvičenia, meditácie a spirituálnu energiu. V Banskej Bystrici zatiaľ neviem o tom, že by ju niekto učil.
Názvov jogových hodín je podstatne viac, ale všetko sú to len rôzne príchute toho istého koláča. Napokon JOGA JE LEN JEDNA, tá tvoja, akú si nájdeš akú si vytvoríš. Áno, cvičením sa ti zlepší držanie tela, svaly a šľachy budú pružnejšie, orgány zdravšie, dych sa prehĺbi, myseľ sa skľudní, atď, no okrem toho…joga je aj o inom..je aj o tom ako sa vnímaš, ako sa máš rád a máš rád ostatných, ako sa správaš voči sebe a ostatným, lebo aký vzťah máme samy so sebou, taký vzťah máme s ostatnými ľuďmi. Je aj o tom, že človek začne postupne viac vnímať prepojenie seba, prírody a vesmíru.
A tak sa dostávam k mojej jednoznačnej ODPOVEDI na blogovú otázku.
Ako vieš, že ti bude chutiť malinový či orechový koláč? Tak, že ho ochutnáš! Keď sa ma niekto opýta akú jogu by mal cvičiť a pokiaľ nemá zdravotné problémy, tak mu s radosťou poviem, aby si najskôr vyskúšal všetky čo sú dostupné v okolí, jedna hodina mu neuškodí, vždy sa dá len tak sedieť na podložke a pozerať, vnímať.
Preto, keby som začínala s jogou, vediac, čo viem teraz, tak si vyskúšam každého inštruktora v okolí, každú hodinu v okolí, aby som si precítila na vlastnom duchu aj tele, čo mi chutí a čo možno až tak nie. Nie je nad vlastnú skúsenosť!! Najhoršie čo sa môže stať je, že sa necháme odradiť po prvej hodine, ak náhodou nám joga nesadla, bola príliš rýchla či pomalá či …čokoľvek… a urobíme si tým záver, že joga nie je pre mňa. Zatvárame si tým vstupné dvere k zdravšiemu a spokojnejšiemu životu a k mnohým iným zázrakom bytia, ktoré sa ukrývajú na dne mora, a ktoré cez divoké vlny našich myšlienok ich nevidíme.
V Banskej Bystrici sa to už končene rozbieha a tak je si z čoho vyberať a predsa nemusíme stráviť hľadaním mesiac ako by tomu bolo napr.vo veľkomestách, kde je jogové štúdio na každom rohu. V našom meste na námestí máme až tri štúdia, kde sa učí joga a to JOGA SRDCOM, JOGOVŇA, ALISHABA, ďalej je tu TVOJA JOGA v divadle štúdia tanca, JOGA JANA na Fončorde, FLY FIT A POWER JOGA s Mirkou vo Victory pri VÚB, MAI RAM YOGA a zopár ďalších, ktoré sa učia po telocvičniach alebo inde.
Je si z čoho vyberať . Vlastná skúsenosť, vnútorný pocit, či intuícia Ťa nikdy nesklame.
Ďalšou výbornou cestou ako sa dozvedieť niečo viac a rozvíjať tak svoje telo i ducha je návšteva workshopov, na hodinách často krát nie je dostatok času rozoberať teóriu a ísť do hĺbky. Pravidelné víkendové jogové workshopy sa konajú v štúdiu JOGA SRDCOM.
Prajem Ti veľa odvahy a flexibilnej mysle s hľadaním tvojej JOGY, vraj keď je žiak pripravený, učiteľ sa objaví, tak to bolo aj v mojom prípade. Skúšala som v Austrálii, v USA, Anglicku, na Slovensku aj v Čechách…kade-tade.. až napokon sa objavil a zmenil všetko. A to všetko teraz mení mňa, dovoľuje mi nazrieť pod vlny môjho mora, kde je život, presne taký aký má byť, aký ho túžime mať.
prajem Ti voňavú JAR! 🙂
Namasté
– Deni Ha