Jogínsky príbeh

Jogínsky príbeh

Dnes v noci bude spln, druhý v mesiaci, určite ste o tom už čítali vo ,,fejsbukovských,, novinách. Je 31.júla 2015. Deje sa to raz za tri roky a v tento priam magický deň by sme vraj mali chytiť voľačo za pačesy alebo niečo zásadné zmeniť či objaviť. Ale čo to má byť? To nám už múdre noviny nenapíšu. Ostáva nám na to prísť.

Ja som napríklad objavila práve dnes tento príbeh, s ktorým sa chcem podeliť s tými, čo majú záujem čítať ďalej a cítia, že yoga im dáva niečo viac ako len fyzický stretching. Slovenčina nie je moja silná stránka, upozorňujem vopred. Snáď pre vás bude dôležitejšia myšlienka než bodky, čiarky, ypsilony. Dúfam, že sa mi podarí Vám voľne pretlmočiť slová Sadhguru (zakladateľ Isha, indický jogín, spisovateľ, filantrop) a vyrozprávať tento zaujímavý príbeh.

Spln, ktorý očakávame, je tiež známy pod názvom Guru Purnima. Je to posvätný festival, ktorý sa koná 31. júla 2015 a ktorým si v Indii uctievajú prvého guru (Guru v sanskrite znamená učiteľ, ten ktorý vyvádza z temnoty). Guru Purnima je deň, kedy sa narodil prvý guru. V jogínskej kultúre Shiva nepredstavuje boha, ale je ním Adiyogi, prvý yogín, ktorý predstavil ľudstvu yogu. Bol to práve on, kto v tento deň sa pretransformoval na Adi Guru. Stalo sa to pred 15,000 tisícmi rokmi. Celkom pekne dávno si v duchu hovorím a hneď ma napadá myšlienka, akú silu musí mať tá ,,yoga“ keď zotrvala dodnes. Hoci, my západniari sme si ju veľmi zjednodušili a transformovali, aby sa nám hodila do našich ,,busy“ životov. Jej forma v podobe asán, dýchania a správania však robí z nás šťastnejších ľudí. Niečo na tom predsa musí byť a aj keby nám mala prospievať len na fyzickej úrovni (čo určite pravidelným cvičením len pri tejto úrovni nezostane), tak to stojí za to. Dnešné uponáhľané ľudstvo, večne hľadiace do monitorov, tráviace svoj voľný čas v betónových budovách, míňajúce peniaze na veci, ktoré vôbec nepotrebujú, potrebuje yogu. Potrebuje sa zastaviť, ľahnúť na podložku, počúvať slová inštruktora a dýchať, reštartovať mozog a konečne na pár minút vypnúť.

Späť k príbehu, lebo vás prestane baviť ho vôbec čitať, (ak ste sa dostali až sem 🙂 ..Áno viem, je piatok, čas vypnúť počítače, nevšímať si mobil, tešiť sa na voľno s rodinou, priateľmi, hurá na výlet! Takže aby som to dokončila a dala tomu celému nejaký záver.

Zjednodušene povedané tento Adi Guru nechcel nikomu povedať svoje tajomstvo. Ľudia ho videli intenzívne tancovať, potom sa zas úplne zastaviť a stáť. Nikoho nevnímal. Ľudia nechápali jeho činnosti a tak odišli. Až na istých sedem mužov. Títo muži sa túžili naučiť to, čo robil Shiva, ale on ich ignoroval. Prosili, aby ich to naučil, on ich odmietal. Povedal im: ,,Vy blázni, s tým čím ste teraz, nemôžte zistiť ani za milión rokov čo viem ja. Vyžaduje to obrovskú prípravu. Toto nie je zábava“. Sedem mužov sa nenechalo odradiť, zostalo, zahájilo prípravu. Prešli dni, týždne, mesiace, roky. Shiva ich stále ignoroval. Až na deň splnu, keď prešlo 84rokov príprav a učenia. Adiyogi sa pozrel na týchto sedem mužov a uvidel, že sa z nich stali žiarivé nádoby poznania. Boli úplne zrelí na to, aby dostali to, o čo predtým žiadali. Už ich nemohol viac ignorovať, tentokrát si získali jeho pozornosť.

Zatiaľ neučím yogu dlho, ani seba ani ostatných, ale to čo sa mi pomaly ale iste otvára, mi začína dávať zmysel. Prepojenie dychu a pohybu sa stáva viac než len fyzickou meditáciou a pod správnym vedením dokáže liečiť, nielen ubolený korytnačí chrbát, ale hlavne vnútro.

Adiyogi ich pozoroval zblízka nasledujúcich pár dní a keď prišiel spln, rozhodol sa stať Guru. Z Adiyogiho sa stal prvý Guru a odovzdal svoje vedomosti o jogínskej vede týmto siedmym mužom. Jogínska veda nie je o pohybe vlastného tela či o zadržaní dychu, čo dokáže každé nenarodené dieťa.

Je to veda o porozumení mechanizmu celého ľudského systému.

Títo siedmi muži nazývaní ,,The Saptarishis“ (Sedem Rišiov) boli výnimočnými učiteľmi, ktorí priniesli poznanie ľudstvu a vraví sa,, že napísali Védy. Sedem Rišiov predstavuje sedem druhov yogy a jej dimenzií, v ktorých človek môže vyvinúť svoj potenciál za hranice svojich limitov, obmedzení.

Stali sa z nich končatiny Shivu, ktoré nám odovzdávajú poznatky, ako človek môže existovať tu a teraz ako tvorca seba samého, čiže svojho sveta. Ubehlo veľa času, od kedy sa to celé prihodilo a veľa sa pomenilo, no malé pramene ich poznatkov môžu byť stále videné a cítené.


Part of the story I have tried to translate for you is here.

mesiac

Tento mesiac odfotil kamarát Marcel Vraštiak len tak asi z nejakého kopca so sakra dobrým objektívom. Neskutočné. Magical Moon!